Zmá(č)kli jsme RESET

I když „Zmákli jsme RESET!“ si mohli říct hlavně organizátoři z Moravskoslezské krajské organizace, snad se nebudou zlobit, když si tohle zvolání v článku přisvojíme. O víkendu 9. až 11. června totiž do ostravského Landek Parku zavítaly stovky pionýrů ze všech stran (a někteří to měli vážně dost daleko) které přilákal RESET, tedy Republikové setkání pionýrských oddílů. A teď už můžeme klidně říct, že RESET se fakt povedl.
Obrazek
Je to za námi. Další RESET skončil a věřím, že všichni, kdo tam byli, načerpali novou sílu, znovu se ‘resetovali‘, nastartovali a díky stejně naladěným lidem pochopili nebo si připomněli, v čem že tkví ono pionýrství…

Co že se v ostravském hornickém areálu Landek dělo? Bylo toho spoustu a další program si účastníci vytvořili sami přímo v Ostravě! Hned v pátek večer na nás všechny čekal úvodní rituál, při němž nemohli chybět permoníci z nedalekého dolu, pionýrské ideály, světýlka a také muzika. Ostatně, hudba byla s letošním republikovým setkáním spojená velmi úzce. V sobotu totiž na dvou pódiích soutěžili mladí muzikanti o skleněné půlkytary – konalo se tu republikové finále soutěže Dětská Porta. Třešinkou tohoto hudebního maratonu byl koncert skupiny Klíč (kvartet), která je s pionýry spojená možná víc, než by člověk řekl. „Ono se to asi málo ví, ale skupina Klíč se původně jmenovala Petrklíč a vznikla díky tomu, že se sešli vedoucí pionýra. Takže jsme původně pracovali s dětmi, jezdili jsme na tábory – takové ty pravé tábory se stany s podsadou a mytím ve studánce a latrínami,“ řekla pro ‘porťácký‘ časopis Struny zpěvačka Klíče Pavla Marianová. Jejich vystoupení si užili velcí i malí. „Večerní koncert Klíče neměl chybu, užili jsme si jej, jak se patří, brali jsme to jako krásnou odměnu pro nás dobrovolníky,“ podotkla vedoucí PS Jitřenka Kdyně Ivana Mochurová.

Ovšem RESET, to nebyla zdaleka jen Dětská Porta! Děti i dospělí si mohli třeba vyzkoušet dodgeball, hry s psychomotorickým padákem, kin-ball, zasoutěžit si ve skládání puzzle či prověřit znalosti ve večerním mezikrajském kvízu. A pozor, na Landeku si také dali sraz pionýrští psi! Velcí jako člověk, menší plyšoví i nejmenší maňásci. Najednou se jich tam sešlo hned pět desítek a pořádně si spolu zařádili… Nechci radit, ale z téhle povedené taškařice by se mohla stát taková pěkná resetová tradice – kdy se nám podaří počet překonat, což? :-)

Do Ostravy na severní Moravu přijela více než tisícovka účastníků (i s účastníky Dětské Porty) a není bez zajímavosti, že nejvíce jich přijelo z Ústeckého a Plzeňského kraje. Tedy z druhého konce republiky! A jsem si jistá, že nikdo z nich nelituje, ty zážitky za to stály…

A kdy a kde se sejdeme příště? Přece za dva roky pod Ještědem v Libereckém kraji!

Dětská Porta
Vítězové dle kategorií

Jednotlivci a dua
JA: Rudolf Prušák
JB: Barbora Špidlová
JC: Klára Melčáková
JP: Eliška Kotlínová

Skupiny
SA: Kolibříci
SB: BlueNight
SP: Dé Domhnaigh

T (zpívající oddíly): Mláďata
Autorská soutěž: Markéta Adamcová
Zlatá Porta: Rudolf Prušák

Díky všem, kdo se jakkoli podíleli na RESETu i Dětské Portě!

Více fotek najdete na na našem facebooku.

13. 6. 2017, Mirka Tolarová